Elegantly protected: Choose the Priam Lux Carry Cot for maximum comfort from birth to six months old. Simply click the carry cot to the Priam or e-Priam frame with adapters and you're ready to go. (Priam/e-Priam frame purchased separately).
| Features | Child weight: Max. 9 kg The Priam Lux Carry Cot for the Priam and e-Priam strollers promises sophisticated and comfortable family travel. The spacious cot boasts generous dimensions, soft cotton lining and maximum comfort. A higher cot position means you can stay closer to your loved one. Two different mesh windows improve air circulation and provide a panorama view. Once opened, a tidy storage pocket for the flap of the panorama window is provided. Closer Contact: By using the same adapters for the infant car seat and the cot, the latter can now be placed in a higher position to ensure closer contact with your baby. Breathable Soft Foam Mattress: The interior foam mattress and its lining made out of 100% cotton and offer maximum comfort and excellent breathability for your baby. Fabric covers machine washable at 30 degree C |
|---|---|
| Package Dimensions | 88.2 x 22.8 x 47.2 cm |
| Recommended Age | Suitable for 0 month upto 9kg |
| Product Dimensions | 86.5 x 44.5 x 60 cm |
| Shipping Time | 2-3 days |
| Gift Wrap Allowed | Yes |
| Gift Bag Allowed | No |
| Age | Baby 0-2 Years |
| Not Eligible for Refund period | 7 days |
| Paymob period | 7 days |
| Refund to wallet period | 7 days |
| Tabby Instalments period | 7 days |
| PayPal period | 7 days |
| Tamara period | 7 days |
| Payment Refund period | 7 days |
| Checkout Com period | 7 days |
| Store Credit Refund period | 7 days |
| Apple Pay period | 7 days |
Write Your Own Review
More from Cybex




