Designed for city life, the all-new Balios S Lux stroller has all the flexibility and luxurious comfort you and your child could wish for.
| Features | The Balios S Lux keeps your little one safe and comfortable, helping you take on the city in confidence. Its travel system gives you the choice of our new Cot S Lux, an infant car seat, or a stroller seat - or you can add a Cocoon S for cozy newborn travel. Advanced, city-ready suspension smoothes out bumpy ground, and the ergonomic lie-flat recline lets your baby lie back and relax from day one. And our one-pull harness lets you precision-fit the harness in seconds, for extra comfort and security. Fabric covers machine washable at 30 degree Ergonomic Lie-Flat Position - The huge reversible seat unit of the Balios S Lux is the last word in luxurious comfort and cosiness and is fully adjustable into an ergonomic lie-flat position for use from birth. Advanced - Enjoy a new level of riding comfort thanks to the combination of front-wheel suspension and innovative frame-based rear suspension. Never-Flat All-Terrain Wheels - Go off-road with confidence, with wheels that won't puncture no matter how tough the terrain. Child weight: Max. 22 kg Made for the City |
|---|---|
| Package Dimensions | 72 x 53 x 34 cm |
| Recommended Age | Suitable for 0 month upto 22kg |
| Product Dimensions | Unfolded: 91 x 60 x 110 cm , Folded: 40 x 48.5 x 60 cm |
| Shipping Time | 2-3 days |
| Gift Wrap Allowed | Yes |
| Gift Bag Allowed | No |
| Age | Baby 0-2 Years, Toddler 2-4 Years |
| collections | UAE Aging Collection |
| Not Eligible for Refund period | 7 days |
| Paymob period | 7 days |
| Refund to wallet period | 7 days |
| Tabby Instalments period | 7 days |
| PayPal period | 7 days |
| Tamara period | 7 days |
| Payment Refund period | 7 days |
| Checkout Com period | 7 days |
| Store Credit Refund period | 7 days |
| Apple Pay period | 7 days |
Write Your Own Review
More from Cybex




