Maxi-Cosi Familyfix Base
Maxi-Cosi Familyfix Base is just the perfect base you need for two age groups, for children from Birth to Toddlers. Familyfix Base by Maxi-Cosi works with ISOFIX and also offers click-and-go installation for Pebble and Pearl car seats. Whether your child is sitting or sleeping they deserve comfort, and Familyfix Base has 5 easy-to-operate recline positions. It also has visual and audio confirmation on correct seat installation, so that you are sure you
| Features | Suitable for children up to 18 kg Use in combination with Maxi-Cosi CabrioFix, Maxi-Cosi Pebble and Maxi-Cosi Pearl car seats Uses car |
|---|---|
| Package Dimensions | 36 x 23 x 58 cm |
| Recommended Age | Suitable for 0 month (up to 18kg) |
| Product Dimensions | 57 x 35 x 68 cm |
| Shipping Time | 2-3 days |
| Gift Wrap Allowed | Yes |
| Gift Bag Allowed | No |
| Age | Baby 0-2 Years |
| Collections | Value Store, Car Seat Safety Week |
| Not Eligible for Refund period | 7 days |
| Paymob period | 7 days |
| Refund to wallet period | 7 days |
| Tabby period | 7 days |
| PayPal period | 7 days |
| Tamara period | 7 days |
| Payment Refund period | 7 days |
| Checkout Com period | 7 days |
| Store Credit Refund period | 7 days |
| Apple Pay period | 7 days |
Write Your Own Review
More from Maxi-Cosi




